Czy żel przeciwbólowy pomoże na skręcenie stawu?

, przeczytaj w 3 min.

Skręcenie stawu może przydarzyć się każdemu z nas – wystarczy zbyt gwałtownie wykonać ruch, na który nasz staw nie został przygotowany, aby w efekcie mierzyć się z bólem, tkliwością oraz obrzękiem; słowem: skręceniem stawu.

Szukając sposobu na zwalczenie dolegliwości, nierzadko decydujemy się na słynące z szybkiego działania i wysokiej skuteczności środki farmakologiczne. Czy słusznie? Co pomaga na skręcenie stawu i czy żel przeciwbólowy na stawy faktycznie może przynieść ulgę?

Skręcenie stawu, czyli uszkodzenie torebki stawowej, wiąże się z dolegliwościami utrudniającymi swobodne przemieszczanie. Koniecznie jest także zaprzestanie aktywności fizycznej: przynajmniej na czas leczenia i regeneracji. A jakie leczenie jest najczęściej stosowane przy takim urazie? Co jest najskuteczniejsze na skręcenie stawu: zimne okłady, leki przeciwbólowe, żel przeciwbólowy na stawy czy może zastosowanie opatrunku uciskowego?

Metody leczenia skręcenia stawu – co pomaga w łagodzeniu dolegliwości?

Istnieją różne metody leczenia skręconego stawu. Ich dobór zależy przede wszystkim od lekarza, który ocenia stopień uszkodzenia stawu oraz dolegliwości wywołane kontuzją. Najczęściej pacjentom zalecane są żele, maści i tabelki przeciwbólowe oraz okłady, jednak w bardziej skomplikowanych przypadkach lekarz może wystawić skierowanie na artroskopię. Skręcenie stawu czasem wymaga także unieruchomienia poprzez założenie gipsu. Ponadto już po zakończeniu leczenia niezbędna może okazać się także rehabilitacja. Trudno zatem wybrać jedną, najskuteczniejszą metodę leczenia skręcenia stawu. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, a wiele metod można ze sobą łączyć – np. żel przeciwbólowy na stawy pogodzimy ze stosowaniem tabletek przeciwbólowych czy też zimnych okładów.

Co jednak, kiedy mamy ograniczony dostęp do usług medycznych i musimy samodzielnie złagodzić ból przed wizytą u specjalisty? Które metody łagodzenia bólu spowodowanego skręceniem stawu będą wtedy najodpowiedniejsze?

Łagodzenie bólu przed wizytą u lekarza, czyli zimne okłady i żel przeciwbólowy na skręcenie stawu

Ból występujący przy skręceniu stawu możemy samodzielnie łagodzić na kilka sposób. Z domowych metod przydatne okazują się często zimne okłady – dają ukojenie i pomagają zmniejszyć obrzęk. Ważne jest jednak, aby nie dopuścić do odmrożenia – okłady mają jedynie chłodzić, także nieprzyjemne odczucie zimna powinno być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Na schłodzone miejsce możemy założyć opatrunek uciskowy, pod warunkiem że wiemy, jak to zrobić w prawidłowy sposób: opatrunek musi być komfortowy, nie może odcinać krążenia krwi. Innym skutecznym sposobem łagodzenia bólu przy skręceniu stawu są żele Warto mieć takie środki w swojej domowej apteczce. Należy jednak rozważnie wybierać żele przeciwbólowe na stawy. Ich skuteczność w dużym stopniu zależy od rodzaju substancji czynnej, która może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Wartym zainteresowania, nowym rozwiązaniem w leczeniu bólu występującego przy skręceniu stawu jest AulinDol. AulinDol to skuteczny lek w postaci żelu bezalkoholowego. Zawarty w nim nimesulid jest z kolei substancją przeciwzapalną i przeciwbólową, stosowaną już od wielu lat przez lekarzy. Dlaczego? Jak dokładnie działa AulinDol na skręcenie stawu? Sprawdźmy!

Żel przeciwbólowy AulinDol na skręcenie stawu. Co to takiego i dlaczego warto go zastosować?

Żel AulinDol może być stosowany w leczeniu skręceń stawów. Lek zawiera numesulid, należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Stosowany w miejscu skręcenia, złagodzi ból oraz zmniejszy obrzęk i przekrwienie. Nimesulid wpływa na proces zapalny, hamując syntezy różnych jego mediatorów, m.in. prostaglandyn i cytokin. Miejscowe działanie nimesulidu może być doskonałą alternatywą w leczeniu pacjentów z problemami układu krążenia lub układu pokarmowego. W przeciwieństwie do tabletek przeciwbólowych, AulinDol jest stosowany zewnętrznie – nie trzeba się zatem obawiać drażniącego działania na błonę śluzową żołądka. Żel przeciwbólowy na skręcenie stawu AulinDol można dodać do swojej domowej apteczki i stosować zawsze w razie potrzeby, ponieważ od roku 2021 jest dostępny w aptekach bez recepty.

Regularne nakładanie żelu AulinDol pomaga zmniejszyć dolegliwości występujące przy skręceniu stawów. AulinDol może być stosowany wspólnie z zimnymi okładami. Lek AulinDol charakteryzuje brak alkoholu w składzie, dzięki czemu aplikacja na skórę wykazuje lepszy efekt kosmetyczny. Można go kupić w dwóch wielkościach – tuby 50 g lub 100 g.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

  1. Zrozumieć ból: klucz do wyboru skutecznego leczenia w urazach stawów

    Każdy z nas doświadczył i zapewne nieraz jeszcze doświadczy silnego, gwałtownego bólu zęba, bólu pleców czy też bólu towarzyszącego urazom kończyn. To tzw. ból ostry, który powstaje w wyniku uszkodzenia tkanek bądź reakcji zapalnej toczącej się w organizmie.

  2. Czym jest orteza stawu skokowego i jak ją prawidłowo założyć?

    Staw skokowy to element układu ruchu łączy kości podudzia z kośćmi stopy. Umożliwia zgięcie grzbietowe i podeszwowe oraz odwracanie i nawracanie stopy.

  3. Postępowanie w przypadku skręcenia stawu skokowego

    Skręcenie stawu skokowego, to jeden z najczęstszych urazów sportowych, przydarza się jednak nie tylko sportowcom.

  4. Dlaczego Twoja maść na stawy nie pomaga w walce z bólem?

    Skuteczność w łagodzeniu dolegliwości – tylko tyle i aż tyle oczekujemy od stosowanych środków farmakologicznych.