Dlaczego Twoja maść na stawy nie pomaga w walce z bólem?

, przeczytaj w 3 min.

Skuteczność w łagodzeniu dolegliwości – tylko tyle i aż tyle oczekujemy od stosowanych środków farmakologicznych.

Kiedy stosujemy maści i żele przeciwbólowe na stawy (a konkretniej na ich ból lub obrzęk), to liczymy na szybkie ustąpienie problemów i powrót do swobodnego poruszania się. Co jednak, kiedy wybrane środki nie przynoszą ulgi? Dlaczego maść lub żel przeciwbólowy nie działają na skręcenie stawu? Sprawdźmy!

Istnieje wiele rodzajów maści i żelów przeciwbólowych. Środki te różnią się między sobą m.in. składem (w tym rodzajem aktywnej substancji przeciwbólowej), przeznaczeniem, sposobem stosowania czy też możliwymi działaniami niepożądanymi. Każdy preparat może inaczej zadziałać na naszą przypadłość. Jeśli jednak stosujemy maść na stawy, która ma pomóc w walce ze skręceniem, a żadna poprawa niestety nie następuje, to musimy znaleźć przyczynę takiego stanu. Sprawdźmy te najczęstsze!

Maść na stawy nie pomaga w walce z dolegliwościami? Sprawdź 8 najczęstszych przyczyn!

Jeżeli Twoja maść na stawy nie pomaga, to zwróć uwagę na następujące kwestie:

  1. Data przydatności maści na stawy – przeterminowany produkt może nie zadziałać tak, jak tego oczekujemy. Zawsze zwracaj uwagę, czy jego okres przydatności przypadkiem już nie upłynął. Datę przydatności znajdziesz na opakowaniu preparatu.
  2. Dawkowanie maści na stawy – być może używasz za mało produktu lub nakładasz go w jednym, konkretnym punkcie, zamiast obszarowo? Informację o dawkowaniu produktu znajdziesz w ulotce. Pamiętaj również, że więcej wcale nie znaczy lepiej – stosuj preparat zgodnie z zaleceniami!
  3. Regularność stosowania maści na stawy– w ulotce każdego wyrobu medycznego znajdziesz również instrukcje, kiedy i jak często należy go stosować. Być może sięgasz po swoją maść na stawy za rzadko lub nieregularnie?
  4. Przeznaczenie maści na stawy – każdy lek ma ściśle określone, zarejestrowane wskazania do stosowania. Być może Twoja maść nie jest odpowiednio dobrana do rodzaju problemu? Jeśli decyzja o stosowaniu konkretnego preparatu została przez Ciebie podjęta samodzielnie, koniecznie udaj się na wizytę do lekarza i zweryfikuj, czy dalsze stosowanie danej maści ma sens. Rzetelna diagnoza to podstawa!
  5. Czas stosowania maści na stawy – zastanów się, czy upłynęło już wystarczająco dużo czasu, od kiedy stosujesz swoją maść na stawy. Nie oczekuj ustąpienia dolegliwości od razu po nałożeniu maści na skręcony staw. Pozwól jej zadziałać.
  6. Uzależnianie powrotu do zdrowia wyłącznie od działania maści na stawy – jeśli na skręcenie stosujesz daną maść, ale nadal forsujesz kontuzjowany staw i nie pozwalasz mu się zregenerować, Twój preparat na stawy prawdopodobnie nie przyniesie oczekiwanych efektów. Żaden lek nie jest niestety czarodziejską różdżką. Jego działanie zależy od naszego stosowania się do pozostałych zaleceń lekarskich.
  7. Skoncentrowanie wyłącznie na jednej metodzie – nierzadko maść na stawy potrzebuje także innych metod wspomagających walkę z problemem. Mogą to być np. zimne okłady lub opaski uciskowe, które razem pozwolą Ci szybciej uporać się z dolegliwościami. Czasem działanie niektórych maści może po prostu nie wystarczyć, jeśli problem jest nasilony, dlatego wspomagaj ich działanie innymi sposobami.
  8. Nieodpowiedni lub niewystarczający skład maści na stawy – być może preparat, który stosujesz, nie ma w swoim składzie aktywnej substancji działającej przeciwbólowo. Na rynku są dostępne różne maści na stawy, jednak tylko część z nich zawiera NLPZ. Przykładowo AulinDol to żel przeciwbólowy, stosowany na skręcenie stawu lub ostre urazowe zapalenia ścięgien, który w swoim składzie ma nimesulid (zaliczany do NLPZ). Możesz go z powodzeniem stosować na dolegliwości bólowe wywołane wymienionymi urazami. AulinDol to jedyny żel na rynku polskim, zawierający nimesulid. Co więcej, charakteryzuje go brak alkoholu w składzie, dzięki czemu aplikacja na skórę wykazuje lepszy efekt kosmetyczny!

Jak widzisz, istnieje wiele czynników wpływających na to, czy Twoja maść na stawy będzie działać w oczekiwany sposób. Jeśli wybrany przez Ciebie wyrób medyczny spełnia wszystkie powyższe wymagania, ale Twoje dolegliwości nadal nie ustępują, skontaktuj się z lekarzem (a najlepiej – lekarzem ortopedą). Być może Twój problem jest zbyt złożony, aby wybrana maść na stawy mogła przynieść ulgę w walce z dolegliwościami. Weryfikacja diagnozy jest w takich przypadkach niezbędna!


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

  1. Zrozumieć ból: klucz do wyboru skutecznego leczenia w urazach stawów

    Każdy z nas doświadczył i zapewne nieraz jeszcze doświadczy silnego, gwałtownego bólu zęba, bólu pleców czy też bólu towarzyszącego urazom kończyn. To tzw. ból ostry, który powstaje w wyniku uszkodzenia tkanek bądź reakcji zapalnej toczącej się w organizmie.

  2. Czym jest orteza stawu skokowego i jak ją prawidłowo założyć?

    Staw skokowy to element układu ruchu łączy kości podudzia z kośćmi stopy. Umożliwia zgięcie grzbietowe i podeszwowe oraz odwracanie i nawracanie stopy.

  3. Postępowanie w przypadku skręcenia stawu skokowego

    Skręcenie stawu skokowego, to jeden z najczęstszych urazów sportowych, przydarza się jednak nie tylko sportowcom.

  4. Czy żel przeciwbólowy pomoże na skręcenie stawu?

    Skręcenie stawu może przydarzyć się każdemu z nas – wystarczy zbyt gwałtownie wykonać ruch, na który nasz staw nie został przygotowany, aby w efekcie mierzyć się z bólem, tkliwością oraz obrzękiem; słowem: skręceniem stawu.