Jak długo trzeba leczyć skręcenie kostki?
Choć skręcenie kostki jest częstym urazem, to jednak wbrew powszechnym opiniom jego leczenie (nierzadko o charakterze interdyscyplinarnym) może trwać dosyć długo, a skutki braku leczenia bywają naprawdę poważne.
Wiele zależy od stopnia kontuzji oraz przestrzegania zaleceń lekarza. Ale czy da się określić, ile najczęściej trwa proces leczenia? Kiedy można wrócić do uprawiania sportu? I kiedy odzyskuje się pełną sprawność? Przyjrzyjmy się tym kwestiom!
Skręcenie kostki to wynik zbyt gwałtownego wykonania ruchu, na który nasz staw nie był przygotowany. Ten rodzaj kontuzji najczęściej objawia się bólem, obrzękiem oraz wylewem krwi pod skórę, czyli siniakiem. Pamiętajmy, że wszelkie dolegliwości zawsze warto skonsultować z lekarzem. Dzięki temu nie tylko otrzymamy diagnozę swojego problemu, lecz także plan procesu leczenia. Leczenie skręcenia kostki może obejmować różne środki i formy: leki przeciwbólowe, żele i maści na stawy, opatrunek uciskowy, a nawet gips, jeżeli staw wymaga kompletnego unieruchomienia na czas regeneracji. A od czego zależy metoda leczenia i… Ile to wszystko może potrwać?
Skręcenie kostki – na czym polega leczenie?
Skręcenie kostki najczęściej wymaga co najmniej kilkudniowego wypoczynku – z reguły z unieruchomionym stawem. W przypadku obrzęku ważne jest stosowanie chłodzących okładów, a w przypadku bólu – środków farmakologicznych o działaniu przeciwbólowym, np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Innym ważnym punktem leczenia jest stosowanie maści lub żelu przeciwbólowego, które pomogą łagodzić dolegliwości i przyspieszą proces zdrowienia. Takim żelem do stosowania miejscowego jest np. AulinDol, który jako jedyny zawiera nimesulid. Nimesulid to bezpieczny niesteroidowy lek przeciwzapalny i przeciwbólowy. Co więcej, AulinDol charakteryzuje brak alkoholu w składzie – to dlatego aplikacja na skórze wykazuje lepszy efekt kosmetyczny.
Skręcenie kostki a ćwiczenia fizjoterapeutyczne
Skręcenie kostki z reguły wymaga także rozpoczęcia lekkich ćwiczeń fizjoterapeutycznych, pozytywnie wpływających na odzyskiwanie pełnej sprawności przez uszkodzony staw. Czasem niezbędna jest także rehabilitacja. Wszystko zależy od stopnia skręcenia. Wyróżniamy następujące stopnie:
I stopień – określany także jako lekki, któremu towarzyszą niewielkie dolegliwości bólowe, (najczęściej dopiero przy wykonywaniu określonych ruchów). Naciągnięcie więzadeł oraz torebki stawowej jest nieduże, jednak może wystąpić krwiak oraz niewielki obrzęk.
II stopień – potocznie nazywamy umiarkowanym, który objawia się średnio nasilonymi dolegliwościami bólowymi. Chodzenie sprawia trudności, pojawia się także krwiak. Dochodzi do fragmentarycznego przerwania więzadeł i torebki stawowej.
III stopień – czyli ciężki, w którym ból jest ostry, a niestabilność stawu: odczuwalna. Przemieszczanie się jest bardzo trudne lub niemożliwe. Więzadła wraz z torebką stawową zostają całkowicie przerwane.
Leczenie dobierane jest do stopnia urazu, który ustala lekarz na podstawie wywiadu oraz zleconych badań. Czy da się jednak określić, ile będzie trwało zdrowienie w przypadku każdego ze stopni skręcenia kostki?
Skręcenie kostki a czas leczenia. Czy da się przyspieszyć proces powrotu do zdrowia?
Każdy przypadek zawsze powinien być rozpatrywany indywidualnie, ponieważ dla każdego stopnia skręcenia kostki objawy i metody leczenia mogą być różne. Najczęściej jednak przyjmuje się, że:
- skręcenie kostki I stopnia wymaga zazwyczaj około 7 dni leczenia (lub więcej, rzadziej – mniej). Proces regeneracji można przyspieszyć, nie tylko bezwględnie stosując się do zaleceń lekarza, lecz także wdrażając elementy fizjoterapii. Warto ustalić ze specjalistą plan ćwiczeń wspomagających leczenie. Ważny jest wypoczynek!
- skręcenie kostki II stopnia wymaga zazwyczaj około 14 dni leczenia (lub więcej, rzadziej – mniej). Skręcona kostka z reguły zostaje ustabilizowana, a metody przyspieszające regenerację i odzyskanie pełnej sprawności są różne: terapia radiofalowa, laseroterapia, pole magnetyczne, krioterapia, sonoterapia. Ważna jest ścisła współpraca z fizjoterapeutą.
- skręcenie kostki III stopnia może wymagać nawet około 4 tygodni leczenia. Często niezbędne jest stosowanie leków przeciwzakrzepowych ze względu na długotrwałe unieruchomienie kończyny. Niezbędna jest także rehabilitacja w celu powrotu do pełnej sprawności.
Proces leczenia może być jednak krótszy lub dłuższy. W zupełnie innej sytuacji są pacjenci z lekkim skręceniem kostki niż ci, których czeka rekonstrukcja struktur więzadeł. Co więcej, należy pamiętać, że po zakończeniu leczenia organizm jeszcze przez kilka tygodni będzie się regenerować, dlatego warto unikać forsowania kontuzjowanego stawu, a wszelkie wątpliwości stale konsultować z lekarzem oraz fizjoterapeutą.
Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.