Jak rozpoznać skręcenie stawu kolanowego?

, przeczytaj w 2 min.

Kolano jest największym stawem w ludzkim ciele, a do tego całkiem skomplikowaną strukturą. Nic dziwnego, że jest ono bardziej podatne na urazy, niż mogłoby się nam na pierwszy rzut oka wydawać.

I wcale nie chodzi tu o zdarte kolana, jakie wszyscy pamiętamy z dzieciństwa, ale o urazy mechaniczne, takie jak zwichnięcie czy skręcenie.

Skręcenie stawu kolanowego należy do najczęstszych urazów, które przytrafiają się w codziennym życiu. Żeby się go nabawić, nie trzeba nawet nadwyrężać kolana, na przykład podczas sportu – przy odrobinie pecha wystarczy źle stanąć, choćby wstając z łóżka. Warto umieć rozpoznać skręcenie kolana i wiedzieć, jak postępować, kiedy ten uraz nam się przydarzy.

Skręcenie kolana to inaczej uszkodzenie aparatu stabilizującego staw kolanowy, na który składają się więzadła, mięśnie oraz torebka stawowa. Dochodzi do niego, kiedy w wyniku wypadku zostanie przekroczony fizjologiczny zakres ruchu w stawie (czyli na przykład wygniemy kończynę w nienaturalną stronę). Skręcenie stawu kolanowego zwyczajowo dzieli się na trzy stopnie ciężkości: niewielki, umiarkowany i poważny. W przypadku lekkiego skręcenia wystarczy ograniczenie aktywności fizycznej na okres 2-3 tygodni i stosowanie odpowiednich maści lub żelów. Skręcenie umiarkowane wymaga już unieruchomienia nogi na okres 5-6 tygodni, a następnie rehabilitacji. Skręcenie ciężkie, które charakteryzuje się uszkodzeniem więzadła, jest już urazem wymagającym interwencji chirurgicznej.

Pierwszym objawem skręcenia stawu kolanowego jest oczywiście pojawienie się dotkliwego bólu już w momencie, kiedy doszło do urazu. Chwilę po nim pojawiają się także obrzęk i opuchlizna. Często zdarza się również, że występuje podskórny wylew krwi. W dłuższej perspektywie w kolanie pojawia się tak zwana „woda”, zaś cały staw przestaje funkcjonować tak, jak dotąd. Zdarza się na przykład, że osoba, która nabawiła się takiego urazu, nie może wyprostować nogi w kolanie. Znacząco utrudnione jest chodzenie, staw przestaje być stabilny.

Aby postawić prawidłową diagnozę lekarz, który podejrzewa u pacjenta skręcenie stawu kolanowego, zwykle zleca wykonanie takich badań, jak USG, rezonans magnetyczny lub zdjęcie rentgenowskie. Zdarza się, że postawienie diagnozy bezpośrednio po urazie jest trudne – w takim wypadku lekarz dla uzyskania pewności zaleca powtórzenie badań po upływie kilku dni.

Ważne jest, aby – zanim jeszcze udamy się do lekarza po diagnozę – samemu sobie udzielić pierwszej pomocy. W przypadku skręcenia stawu kolanowego polega ona na unieruchomieniu uszkodzonego stawu, schłodzeniu go lodem, a w miarę możliwości także jego uniesieniu. Odpowiednio udzielona pierwsza pomoc może zapobiec pogłębieniu się urazu, a co za tym idzie – ułatwić proces leczenia i rehabilitacji.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

  1. Zrozumieć ból: klucz do wyboru skutecznego leczenia w urazach stawów

    Każdy z nas doświadczył i zapewne nieraz jeszcze doświadczy silnego, gwałtownego bólu zęba, bólu pleców czy też bólu towarzyszącego urazom kończyn. To tzw. ból ostry, który powstaje w wyniku uszkodzenia tkanek bądź reakcji zapalnej toczącej się w organizmie.

  2. Czym jest orteza stawu skokowego i jak ją prawidłowo założyć?

    Staw skokowy to element układu ruchu łączy kości podudzia z kośćmi stopy. Umożliwia zgięcie grzbietowe i podeszwowe oraz odwracanie i nawracanie stopy.

  3. Postępowanie w przypadku skręcenia stawu skokowego

    Skręcenie stawu skokowego, to jeden z najczęstszych urazów sportowych, przydarza się jednak nie tylko sportowcom.

  4. Dlaczego Twoja maść na stawy nie pomaga w walce z bólem?

    Skuteczność w łagodzeniu dolegliwości – tylko tyle i aż tyle oczekujemy od stosowanych środków farmakologicznych.