Jak rozpoznać zwichnięcie lub skręcenie stawu?

, przeczytaj w 2 min.

Stłuczenie, skręcenie, zwichnięcie, a nawet złamanie – zdarza się, że trudno samodzielnie rozpoznać jakiego rodzaju uraz przytrafił nam się w codziennej aktywności fizycznej.

Należy pamiętać o tym, że tego typu wątpliwości najlepiej od razu skonsultować z lekarzem. Bywa też jednak, że wstępną diagnozę możemy postawić sami. Jak zatem rozpoznać skręcenie lub zwichnięcie spośród innych urazów kończyn?

Skręceniu stawu zwykle towarzyszą ból i obrzęk, problemy z poruszaniem uszkodzonym stawem, a często także krwawy wylew podskórny. Do skręcenia dochodzi, kiedy gwałtownie wykonamy ruch, do którego staw nie jest przygotowany, na przykład „źle staniemy”, co spowoduje nienaturalne wygięcie stawu. Tkanka miękka stawu nadmiernie się wtedy rozciąga, a czasami nawet zostaje przerwana, czemu towarzyszy silny ból zarówno podczas samego urazu, jak i utrzymujący się później. Podczas skręcenia przemieszczeniu nie ulegają kości – wracają one na swoje miejsce, a uraz dotyczy jedynie torebki stawowej oraz więzadeł.

Skręcenie stawu najczęściej jest stosunkowo lekkim urazem, warto jednak skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli urazowi towarzyszy silny obrzęk oraz intensywny siniak spowodowany wylewem krwi pod skórę. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że skręcenie można leczyć w pełni samodzielnie – głównie za pomocą zimnych okładów oraz żelu takiego jak AulinDol. Zwichnięcie jest już jednak urazem poważniejszym, który wymaga pomocy lekarza.

Można stwierdzić, że zwichnięcie stawu jest silniejszym przypadkiem skręcenia. Przy tego typu urazie położenie kości ulega zmianie i potrzebny jest specjalista, który będzie potrafił je odpowiednio nastawić (samodzielne próby nastawienia stawu mogą nam tylko jeszcze bardziej zaszkodzić). Przy zwichnięciu może dojść do uszkodzenia więzadeł, chrząstki i torebki stawowej, a nawet do nadłamania kości, które znajdują się blisko stawu. Kiedy dochodzi do zwichnięcia, zwykle w ogóle nie można samodzielnie poruszyć uszkodzonym stawem. Bardzo zmienia się też jego wygląd – poza obrzękiem od razu widać, że staw znajduje się nie na swoim miejscu. Inne objawy – ból, siniak i obrzęk – są w przypadku zwichnięcia podobne do tych towarzyszących skręceniu, ale silniejsze. Siniak i obrzęk narastają bardzo szybko, zdarza się także, że towarzyszą im nudności (reakcja organizmu na szok związany z urazem).

Ważne jest, żeby w przypadku podejrzenia u siebie zwichnięcia stawu nie poprzestać na pierwszej pomocy (zimny okład, leki przeciwbólowe), ale także unieruchomić staw i jak najszybciej udać się do lekarza. Czasami zdarza się, że urazy tego typu wymagają nawet interwencji operacyjnej.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

  1. Zrozumieć ból: klucz do wyboru skutecznego leczenia w urazach stawów

    Każdy z nas doświadczył i zapewne nieraz jeszcze doświadczy silnego, gwałtownego bólu zęba, bólu pleców czy też bólu towarzyszącego urazom kończyn. To tzw. ból ostry, który powstaje w wyniku uszkodzenia tkanek bądź reakcji zapalnej toczącej się w organizmie.

  2. Czym jest orteza stawu skokowego i jak ją prawidłowo założyć?

    Staw skokowy to element układu ruchu łączy kości podudzia z kośćmi stopy. Umożliwia zgięcie grzbietowe i podeszwowe oraz odwracanie i nawracanie stopy.

  3. Postępowanie w przypadku skręcenia stawu skokowego

    Skręcenie stawu skokowego, to jeden z najczęstszych urazów sportowych, przydarza się jednak nie tylko sportowcom.

  4. Dlaczego Twoja maść na stawy nie pomaga w walce z bólem?

    Skuteczność w łagodzeniu dolegliwości – tylko tyle i aż tyle oczekujemy od stosowanych środków farmakologicznych.