Jakie są najczęstsze rodzaje zwichnięć?
Zwichnięcie stawu to uraz, który może przytrafić się nie tylko osobom uprawiającym sport, ale każdemu. Zwichnięcie jest poważniejsze niż skręcenie – uraz dotyczy nie tylko więzadeł i torebki stawowej, ale także kości.
W przypadku zwichnięcia ulegają one przemieszczeniu, co – obok wystąpienia krwiaka, silnego bólu i opuchlizny – jest jasnym sygnałem, że doszło do właśnie tego rodzaju urazu. Staw, w którym doszło do przemieszczenia kości, wygląda dziwnie, niepokojąco, zupełnie inaczej niż staw przed urazem. Co bardzo ważne – taką przesuniętą kość należy jak najszybciej nastawić, ale absolutnie nie należy robić tego samemu. W przypadku zwichnięcia konieczna jest wizyta u specjalisty (a zdarza się, że nawet wezwanie karetki).
Najczęściej zwichnięciom ulegają następujące stawy: skokowy, ramienny, kolanowy, biodrowy, łokciowy oraz stawy palców. Poniżej pokrótce omawiamy każdy z wymienionych przypadków.
Staw ramienny
Szacuje się, że zwichnięcie stawu ramiennego to aż połowa wszystkich zwichnięć! Dzieje się tak z dwóch powodów: po pierwsze to jeden z najczęściej eksploatowanych (i przeciążanych) stawów w naszym organizmie, a po drugie – to najbardziej ruchomy staw, którego nie ograniczają żadne struktury kostne. Bark „trzyma się” jedynie na więzadłach, mięśniach, obrąbku stawowym oraz torebce stawowej, co czyni go podatnym na niepożądane wygięcia i – co za tym idzie – na urazy.
Staw biodrowy
Staw biodrowy trudno zwichnąć w tak zwanym codziennym życiu – raczej nie stanie się to podczas amatorskiej gry w piłkę nożną czy joggingu, bo konstrukcja tego stawu jest bardzo solidna i trzeba dużej siły nacisku, żeby doszło do przemieszczenia w nim kości. A jednak dość często zdarza się, że staw biodrowy zostaje zwichnięty w wyniku poważniejszych wypadków, na przykład samochodowych, albo przy upadku z wysokości.
Staw skokowy
To nie przypadek, że dużo częściej słyszy się o skręceniach kostki niż o jej zwichnięciach. Trzeba sporo pecha, żeby w wypadku wygięcia kostki w codziennych sytuacjach, nawet podczas uprawiania amatorskiego sportu, doszło nie tylko do nadwyrężenia tkanek miękkich, ale także do przemieszczenia kości. A jednak to się zdarza, zatem urazów stawu skokowego nie należy lekceważyć.
Staw kolanowy
Do zwichnięcia stawu kolanowego stosunkowo często dochodzi u osób uprawiających piłkę nożną (choć oczywiście nie na tyle często, żeby wychodząc na boisko po wcześniejszej rozgrzewce szczególnie bać się tego typu urazu). Tak naprawdę najbardziej narażone na niego są osoby, które uległy poważniejszemu wypadkowi, na przykład spadły z wysokości.
Staw łokciowy
Zwichnięcie stawu łokciowego stanowi zaledwie kilka procent wszystkich zwichnięć, a jednak się zdarza. Najczęściej dochodzi do niego w przypadku niefortunnego upadku na wyprostowaną rękę – nienaturalne wygięcie łokcia do tyłu może poskutkować przerwaniem torebki stawowej i przemieszczeniem kości łokciowej lub promieniowej.
Stawy palców
Zwichnięcie stawów palców to najczęstszy rodzaj zwichnięć po zwichnięciu stawu ramiennego. Do tego rodzaju urazów dochodzi w sportach takich jak koszykówka czy piłka ręczna, ale nie tylko – przy upadku na rękę dużo łatwiej o zwichnięcie stawów palców niż stawu łokciowego. Jest jednak dobra wiadomość – zwichnięcie stawu palca jest najlżejszym, najmniej dokuczliwym i najłatwiejszym do skorygowania ze wszystkich zwichnięć.
Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.