Najczęstsze urazy rąk i nóg – jak udzielić pierwszej pomocy?
Do najczęstszych urazów kończyn należą skręcenia, zwichnięcia i złamania. Każdy uraz ręki lub nogi należy tak szybko, jak to tylko możliwe skonsultować z lekarzem, jednak nie mniej ważne jest, aby od razu po wystąpieniu objawów jak najskuteczniej go zabezpieczyć.
Pierwsza pomoc w przypadku urazów rąk i nóg składa się z zaledwie kilku elementów, które każdy z łatwością zapamięta.
Jakie są najczęstsze urazy rąk i nóg?
Ze skręceniem stawu mamy do czynienia wtedy, kiedy staw przypadkowo przekroczył naturalny dla niego zakres ruchu (czyli, mówiąc jak najjaśniej, wygiął się w nienaturalną stronę). W przypadku skręceń uszkodzeniu ulega jedynie tkanka miękka stawu – więzadła, ścięgna lub torebka stawowa. Zostają one naciągnięte, naderwane, a nawet całkowicie zerwane. Nietknięte pozostają natomiast kości, które także wchodzą w skład stawu. W przypadku skręceń nie ulegają one przemieszczeniu ani pęknięciu.
Zwichnięcie stawu jest właściwie cięższym rodzajem skręcenia. Do tego typu urazu dochodzi w taki sam sposób, niestety w przypadku zwichnięcia często zdarza się, że kości wchodzące w skład stawu są lekko pęknięte. Co jednak najbardziej charakterystyczne – kości ulegają przemieszczeniu, co da się bardzo łatwo zauważyć po deformacji uszkodzonego stawu. Bardzo ważne jest, aby możliwie szybko „nastawić” kość, czyli przywrócić ją na miejsce. Pod żadnym pozorem nie wolno tego jednak robić samemu! Konieczna jest interwencja lekarza, zaś działanie na własną rękę łatwo może skończyć się trwałym uszkodzeniem stawu.
Najcięższym rodzajem urazu ręki lub nogi jest oczywiście złamanie lub pęknięcie kości. Wyróżniamy złamania otwarte – kiedy przerwana zostaje skóra i możemy zobaczyć złamaną kość – oraz zamknięte – kiedy do przerwania skóry nie doszło. Złamaniu może, ale nie musi, towarzyszyć przemieszczenie kości.
Jak udzielić pierwszej pomocy?
Postępowanie w przypadku wszystkich urazów kończyn jest podobne. Najważniejsze jest zabezpieczenie i unieruchomienie ręki lub nogi. W przypadku złamania chodzi o unieruchomienie dwóch sąsiadujących ze sobą stawów, zaś w przypadku skręcenia lub zwichnięcia – stawu i sąsiadujących z nim kości. W przypadku złamań otwartych należy dodatkowo zatamować krwotok i zabezpieczyć ranę opatrunkiem.
W przypadku skręcenia lub zwichnięcia stawu istotne jest jak najszybsze schłodzenie go kompresami z lodu, do czego niezbędne jest także zdjęcie z kończyny całej odzieży albo buta. W przypadku bólu niezbędne może okazać się podanie środków przeciwbólowych.
Po wystąpieniu urazu lepiej na wszelki wypadek nie przyjmować pokarmów ani płynów, ponieważ w cięższych przypadkach konieczna może okazać się operacja.
Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.