Najczęstsze urazy stawu skokowego

, przeczytaj w 2 min.

Staw skokowy jest jednym z najbardziej narażonych na kontuzje wśród osób uprawiających sport, także amatorski. Nie oznacza to jednak, że tych, którzy od sportu stronią, urazy stawu skokowego nie dotyczą.

Niestety, żeby do takiego urazu doszło, wystarczy niefortunnie zgiąć nogę w kostce – to obszar bardzo wrażliwy ze względu na swoją skomplikowaną strukturę.

Czym właściwie jest staw skokowy? To część układu kostno-stawowego, która łączy kości podudzia ze stopą. Jest on podzielony na dwie części – staw skokowy górny i staw skokowy dolny.

Anatomia stawu skokowego

Staw skokowy górny często nazywa się także stawem skokowo-goleniowym. Składa się on z trzech kości (piszczelowej, skokowej i strzałkowej), czterech więzadeł (przyśrodkowego, piętowo-strzałkowego, skokowo-strzałkowego górnego i skokowo-strzałkowego dolnego) oraz torebki stawowej, która trzyma je wszystkie razem. Zadaniem tego stawu jest umożliwienie nam zgięcia stopy.

Z kolei na staw skokowy dolny składają się torebka stawowa, kości: łódkowa, skokowa i piętowa, a także więzadła: skokowo-piętowe przednie, skokowo-piętowe tylne, skokowo-piętowe przyśrodkowe i skokowo-piętowe boczne. Staw ten odpowiada za odwracanie i nawracanie stopy.

Skręcenie stawu skokowego

Według najprostszego podziału, urazy stawu skokowego możemy podzielić na skręcenia, zwichnięcia i złamania. Najczęstsze i najbardziej pospolite z nich jest skręcenie – nie znaczy to jednak, że można ten uraz zlekceważyć. Skręcenia stawu skokowego dzieli się zwyczajowo na trzy stopnie: lekki, umiarkowany i ciężki. Ten pierwszy to przynoszące zaledwie lekki ból i obrzęk naciągnięcie więzadeł. Stopień ciężki to już uraz, w przypadku którego dochodzi do całkowitego przerwania ciągłości więzadeł – ból i obrzęk są wtedy intensywne, a samodzielne poruszanie zazwyczaj niemożliwe. Skręcenia stawu skokowego dzieli się także na supinacyjne i proponicyjne (inaczej: ewersyjne). O tym pierwszym, o wiele częstszym, mówimy wtedy, kiedy stopa wywinęła się na zewnątrz, zaś o drugim – kiedy stopa wywinęła się do wewnątrz.

Zwichnięcie stawu skokowego

Drugim rodzajem urazu stawu skokowego jest jego zwichnięcie. To przypadek poważniejszy niż skręcenie – podczas takiego urazu dochodzi do przemieszczenia kości, a czasami nawet do nadłamania kości. Dolegliwości fizyczne są intensywniejsze niż w przypadku skręcenia, a do tego już na pierwszy rzut oka widać, że kości uległy przemieszczeniu. Często zdarza się także, że dochodzi do rozerwania torebki stawowej lub zerwania więzadeł. Leczenie w przypadku zwichnięcia zacząć trzeba od nastawienia kości, czyli umieszczenia jej ponownie na swoim miejscu – pod żadnym pozorem nie można jednak robić tego samodzielnie!

Złamanie kości w stawie skokowym

Uraz stawu skokowego może być także związany ze złamaniem kości wchodzących w jego skład. Najczęściej dochodzi do złamania dolnych partii kości goleni: strzałkowej i piszczelowej. To bardzo poważny uraz, który nie obejdzie się bez interwencji chirurgicznej (zdarza się nawet, że w przypadku przemieszczenia konieczne jest chirurgiczne otwarcie stawu).


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

  1. Zrozumieć ból: klucz do wyboru skutecznego leczenia w urazach stawów

    Każdy z nas doświadczył i zapewne nieraz jeszcze doświadczy silnego, gwałtownego bólu zęba, bólu pleców czy też bólu towarzyszącego urazom kończyn. To tzw. ból ostry, który powstaje w wyniku uszkodzenia tkanek bądź reakcji zapalnej toczącej się w organizmie.

  2. Czym jest orteza stawu skokowego i jak ją prawidłowo założyć?

    Staw skokowy to element układu ruchu łączy kości podudzia z kośćmi stopy. Umożliwia zgięcie grzbietowe i podeszwowe oraz odwracanie i nawracanie stopy.

  3. Postępowanie w przypadku skręcenia stawu skokowego

    Skręcenie stawu skokowego, to jeden z najczęstszych urazów sportowych, przydarza się jednak nie tylko sportowcom.

  4. Dlaczego Twoja maść na stawy nie pomaga w walce z bólem?

    Skuteczność w łagodzeniu dolegliwości – tylko tyle i aż tyle oczekujemy od stosowanych środków farmakologicznych.