Skręcenie nadgarstka – uraz, którego nie warto lekceważyć
Skręcenie nadgarstka to bardzo częsty uraz, który najczęściej przytrafia się ludziom uprawiającym sport oraz osobom starszym. Zwykle dochodzi do niego podczas upadków, kiedy, próbując je zamortyzować, lądujemy na wyprostowanej ręce.
Staw przekracza wtedy swój naturalny zakres ruchu, w wyniku czego dochodzi do jego uszkodzenia. Urazów tego typu nie warto lekceważyć.
Nadgarstek tworzy aż osiem kości ułożonych w dwa rzędy, a do tego dochodzą jeszcze więzadła, ścięgna i torebka stawowa. Struktura stawu jest więc dość skomplikowana i delikatna – choćby ze względu na niewielką grubość kości wchodzących w jego skład. Podczas skręceń nadgarstka najczęściej dochodzi do uszkodzenia dwóch więzadeł: łódeczkowato-księżycowatego (kiedy nadgarstek jest odchylony w kierunku kości łokciowej) i księżycowato-trójgraniastego (kiedy jest odchylony w kierunku kości promieniowej).
W porównaniu do podobnych urazów innych stawów, skręcenie nadgarstka o wiele łatwiej jest zlekceważyć. Dzieje się tak dlatego, że objawy w przypadku nadgarstka zwykle są mniej charakterystyczne. Dużo rzadziej niż w przypadku innych stawów urazowi towarzyszy bowiem zniekształcenie stawu lub ograniczenie ruchów. Do typowych objawów skręcenia nadgarstka należą więc przede wszystkim ból o nasileniu zależnym od stopnia urazu, obrzęk, a także podskórny wylew krwi.
Właśnie z tego powodu, że urazy nadgarstka bywają niepozorne, bardzo ważne są udzielenie odpowiedniej pierwszej pomocy i szybka konsultacja medyczna. Pierwsza pomoc powinna obejmować przede wszystkim unieruchomienie nadgarstka i obłożenie go lodem – umożliwi to uśmierzenie bólu i zahamowanie obrzęku. Im szybciej udamy się do lekarza po poradę, tym większa szansa, że nadgarstek szybko wróci do pełnej sprawności (dzieje się tak w większości przypadków). Jeśli jednak będziemy zwlekali z wizytą z nadzieją, że „samo się zagoi” – możemy boleśnie się przeliczyć. Zdarza się, że wskutek zbagatelizowania urazu albo zbyt krótkiej rehabilitacji staw pozostaje niestabilny, co może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie.
Skręcenie nadgarstka leczy się przede wszystkim unieruchamiając staw na odpowiedni okres. Pomóc mogą specjalne żele i maści, hamujące ból i likwidujące obrzęk. Nie mniej ważna od samego leczenia jest także rehabilitacja, która w cięższych przypadkach skręceń umożliwia powrót stawu do pełnej sprawności. Polega ona na wykonywaniu zaleconych przez lekarza ćwiczeń, które mają na celu stopniowe zwiększanie zakresu ruchu oraz obciążeń uszkodzonego nadgarstka. Ćwiczenia wymagają systematyczności i cierpliwości, ale rehabilitacja jest konieczna – w zdecydowanej większości przypadków odpowiednio leczony staw wraca do pełni sprawności.
Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.