Zwichnięcia i skręcenia stawów – jak postępować?

, przeczytaj w 1 min.

Zarówno skręcenie, jak i zwichnięcie stawu to urazy, których nie sposób nie zauważyć. Zdarza się jednak, że próbujemy je ignorować – bo przecież "samo się zagoi". To poważny błąd, który może doprowadzić nawet do trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Należy pamiętać, że w przypadku skręcenia lub zwichnięcia najlepiej najpierw zastosować niezbędną pierwszą pomoc, później zaś udać się do lekarza po poradę.

Jaka pierwsza pomoc będzie odpowiednia w przypadku urazów stawu? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Skręcenie stawu

Skręcenie stawu to uraz polegający na nadmiernym rozciągnięciu lub nawet naderwaniu tkanki miękkiej, ale bez przemieszczenia kości. Można je rozpoznać po bólu, trudnościach z poruszaniem uszkodzonym stawem, siniaku oraz obrzęku.

Pierwszą pomoc rozpocząć należy od zdjęcia wszystkiego, co nosimy na kończynie w pobliżu uszkodzonego stawu (but, skarpetka, zegarek itp.). Później kończynę umieścić trzeba w możliwie wygodnym położeniu. Następnie należy zastosować zimny okład, najlepiej z lodu. Można także zastosować lek przeciwbólowy. Na sam koniec, przed udaniem się po poradę lekarską, należy kończynę usztywnić, najlepiej za pomocą bandaża. Po wizycie zaś stosować się do zaleceń lekarza.

Zwichnięcie stawu

Zwichnięcie stawu to uraz poważniejszy niż jego skręcenie – charakteryzuje się on nie tylko uszkodzeniem stawu, ale także przemieszczeniem kości. Dolegliwości są podobne, ale bardziej dokuczliwe niż w przypadku skręcenia. Przemieszczenie kości powoduje zaś zmianę wyglądu kończyny – od razu widać, że coś jest „nie na swoim miejscu”.

Pierwsza pomoc w przypadku zwichnięcia początkowo jest podobna do tej, którą należy zastosować przy skręceniu. Najpierw trzeba usunąć z kończyny odzież i dodatki, a następnie zastosować zimny, lodowy okład. Niezbędne może okazać się podanie mocniejszych leków przeciwbólowych – ból prawie zawsze jest silniejszy niż w przypadku skręcenia. Uszkodzony staw należy ustabilizować i udać się do specjalisty w celu ponownego nastawienia go. Zdecydowanie nie można próbować robić tego samemu – w przypadku takiej interwencji staw często ulega jeszcze większemu zniszczeniu, zdarza się, że trwałemu. W przypadku zwichnięcia biodra, stawu skokowego lub kolanowego najlepiej zadzwonić po karetkę, ponieważ poszkodowanego powinno się przetransportować do lekarza w pozycji leżącej. Zdarza się, że silne zwichnięcie wymaga operacji, najlepiej więc bezpośrednio po urazie na wszelki wypadek nie przyjmować żadnych płynów ani pokarmów.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

  1. Zrozumieć ból: klucz do wyboru skutecznego leczenia w urazach stawów

    Każdy z nas doświadczył i zapewne nieraz jeszcze doświadczy silnego, gwałtownego bólu zęba, bólu pleców czy też bólu towarzyszącego urazom kończyn. To tzw. ból ostry, który powstaje w wyniku uszkodzenia tkanek bądź reakcji zapalnej toczącej się w organizmie.

  2. Czym jest orteza stawu skokowego i jak ją prawidłowo założyć?

    Staw skokowy to element układu ruchu łączy kości podudzia z kośćmi stopy. Umożliwia zgięcie grzbietowe i podeszwowe oraz odwracanie i nawracanie stopy.

  3. Postępowanie w przypadku skręcenia stawu skokowego

    Skręcenie stawu skokowego, to jeden z najczęstszych urazów sportowych, przydarza się jednak nie tylko sportowcom.

  4. Dlaczego Twoja maść na stawy nie pomaga w walce z bólem?

    Skuteczność w łagodzeniu dolegliwości – tylko tyle i aż tyle oczekujemy od stosowanych środków farmakologicznych.