Skręcona kostka a sport – kiedy powrócić do treningów?

, przeczytaj w 3 min.

Jesteś osobą aktywną fizycznie, której przytrafiło się skręcenie kostki i zastanawiasz się, kiedy możesz ponownie rozpocząć treningi?

W takim razie mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi! Zobacz, ile czasu dzieli Cię od powrotu do uprawiania swojej ulubionej dyscypliny sportu!

Niefortunny uraz, taki jak skręcenie kostki, wymaga odpowiedniego leczenia i rekonwalescencji przed powrotem do aktywności fizycznej. I choć lekarz lub fizjoterapeuta mogą zalecić lekkie ćwiczenia, które pomogą szybciej wrócić do całkowitej sprawności po urazie, to jednak nie zastąpią one trenowania na własnych zasadach – w końcu nie taka jest ich rola. Odpowiedzmy sobie zatem na jedno pytanie, nurtujące wszystkich sportowców ze skręconą kostką: kiedy można powrócić do treningów? Jak długo skręcenie kostki uniemożliwia aktywność fizyczną?

Skręcona kostka u osób aktywnych fizycznie – pierwsze ćwiczenia po urazie

Chociaż każdy przypadek jest inny, to jednak pierwsze, lekkie ćwiczenia po skręceniu kostki, czyli takie o charakterze fizjoterapeutycznym, rozpoczynamy zazwyczaj już między trzecim a siódmym dniem od otrzymania diagnozy i rozpoczęcia procesu leczenia. Fizjoterapeuci nierzadko zalecają, aby kolejny etap, czyli ćwiczenia aerobowe oraz wzmacniające mięśnie, wdrożyć już między drugim a czwartym tygodniem od kontuzji. Wiele jednak zależy od specyfiki urazu i naszej indywidualnej formy fizycznej. Nie powinniśmy jednak lekceważyć znaczenia tych ćwiczeń w procesie zdrowienia – nie tylko poprawią ogólną stabilizację, lecz także pozwolą nam w przyszłości uniknąć ponownego skręcenia kostki. Warto również pamiętać, że niektóre skręcenia o poważniejszym charakterze będą dodatkowo wymagały odbycia rehabilitacji.

A co z powrotem do klasycznych treningów? Kiedy można rozpocząć swoje standardowe ćwiczenia po skręceniu kostki?

Powrót do standardowych treningów po skręceniu kostki – kiedy można ponownie rozpocząć swoją ulubioną aktywność fizyczną?

Każdy organizm potrzebuje czasu na regenerację – zwłaszcza po kontuzji. Niestety tuż po ustąpieniu najsilniejszych dolegliwości bólowych, skręcenie kostki bywa bagatelizowane, aby tylko jak najszybciej powrócić do ćwiczeń w domu, plenerze lub na sali gimnastycznej. A przecież zbyt szybkie rozpoczęcie uprawiania sportu może nie tylko odnowić uraz, lecz także go pogłębić, dyskwalifikując nas z aktywności fizycznej na jeszcze dłuższy czas. Co więcej, zlekceważone skręcenie kostki może doprowadzić również do powstania zmian o charakterze zwyrodnieniowym. Co jednak, jeśli proces leczenia został zakończony, wszystkie zalecenia lekarza – wdrożone – i nie odczuwamy już dłużej bólu? Najlepiej dla pewności udać się na wizytę kontrolną do ortopedy lub fizjoterapeuty. Czasem badania mogą pokazać, że niezbędne jest kontynuowanie rehabilitacji jeszcze przez jakiś czas, zanim powrócimy do klasycznych treningów. Ponadto ortopeda lub fizjoterapeuta może nam pomóc w ustaleniu nowego planu treningowego, przygotowującego organizm do ponownych, regularnych ćwiczeń. Stopniowanie aktywności fizycznej jest bardzo ważne. Zazwyczaj jednak w przypadku ustania bólu i zakończeniu leczenia urazu II stopnia, średnio po około czterech tygodniach możemy rozpocząć trenowanie. Bardziej złożone przypadki czyli urazy stopnia III mogą wymagać nawet dwóch miesięcy przerwy od ćwiczeń. Pamiętajmy jednak, że nie jest to uniwersalna zasada: każdy przypadek zawsze należy rozpatrywać indywidualnie!

Jak uniknąć skręcenia kostki w przyszłości? Jakie środki zapobiegawcze warto podjąć?

Skręcenie kostki może przydarzyć się praktycznie każdej osobie – przewidzenie ryzyka takiego urazu jest niestety bardzo mało prawdopodobne. Trudno zatem jasno określić, czego należy unikać, a na co szczególnie zwracać uwagę, aby nie doświadczyć skręcenia kostki. Na pewno warto popracować nad ogólną stabilizacją i balansem mięśniowym, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia takiego urazu w przyszłości. Szczególnie polecany jest trening ogólnorozwojowy, w którym nacisk zostanie położony nie tyle na poprawę tempa ćwiczeń lub zwiększania obciążenia, co raczej na poprawę pracy całego ciała podczas ruchu, zgodnie ze wzorcami dla danej dyscypliny, a także wyrównanie ewentualnych dysproporcji w pracy poszczególnych partii mięśni. Dzięki takiemu szerokiemu podejściu poprawa wyników nastąpi prędzej czy później, a ryzyko ponownego skręcenia kostki zmaleje. Najważniejsze jest jednak trenowanie z umiarem i zgodnie ze sztuką – najlepiej pod okiem profesjonalisty!


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

  1. Zrozumieć ból: klucz do wyboru skutecznego leczenia w urazach stawów

    Każdy z nas doświadczył i zapewne nieraz jeszcze doświadczy silnego, gwałtownego bólu zęba, bólu pleców czy też bólu towarzyszącego urazom kończyn. To tzw. ból ostry, który powstaje w wyniku uszkodzenia tkanek bądź reakcji zapalnej toczącej się w organizmie.

  2. Czym jest orteza stawu skokowego i jak ją prawidłowo założyć?

    Staw skokowy to element układu ruchu łączy kości podudzia z kośćmi stopy. Umożliwia zgięcie grzbietowe i podeszwowe oraz odwracanie i nawracanie stopy.

  3. Postępowanie w przypadku skręcenia stawu skokowego

    Skręcenie stawu skokowego, to jeden z najczęstszych urazów sportowych, przydarza się jednak nie tylko sportowcom.

  4. Dlaczego Twoja maść na stawy nie pomaga w walce z bólem?

    Skuteczność w łagodzeniu dolegliwości – tylko tyle i aż tyle oczekujemy od stosowanych środków farmakologicznych.